Parol, părerea mea! Ceata lui Pitigoi negociaza… nimic… pentru noi
Dana Nedescu
Ne-am scos….premierul Nicolae Ciuca și ministrul Justitiei,Catalin Predoiu, mimeaza la Buxelles negocierile pentru eliminarea procentului de 9,4 % din PIB alocat pensiilor, procent care blocheaza majorarea pensiilor si mentinerea pensionariilor intr-o saracie lucie.
Guvernul Ciuca- Ciolacu boces aproape zilnic situatia ingrate in care se afla, cica ei ar majora pensiile, dar nu pot din cauza procentului buclucas.
In realitate, procentul în cauza nu are nicio legătură cu pensiile de mizerie stabilite. Ciolacu spunea ca nu se stie cât va fi procentul de majorare pentru ca inca nu s – au făcut raportarile pe anul viitor. Fals, situația s -a facut, iar încasările la fondul de pensii sunt undeva la 140 miliarde de lei. In concluzie, in 2023, Guvernul ar putea sa aplice o majorare de 17,2 %, in baza aceluiasi de 9,4 %, pentru ca necesarul este undeva la 120 miliarde de lei, adica, după aplicarea majorării mai rămân și bani de furat.
Toata mistocareala asta inutila este un spectacol de prost gust al unui guvern de incapabili care-si condamna cetățenii la sărăcie lucie și nevroza.
Traim intr- o tara în care pensionarii se sinucid sau ajung la Balaceanca după ce- și arunca televizoarele pe geam. Da, cetatenii acestui minunat spatiu carpatin au inceput sa cedeaze nervos din cauza minciunilor mizerabile lansate ora de ora de o gasca de golani care stiu doar sa distruga.
Prezenta ministrului Justiției la negocieri, imediat dupa conditiile impuse de Banca Mondiala este de un penibil crunt. Predoiu s- a grabit sa ceara menținerea pensiilor speciale pentru baracudele din magistratura, pentru semizeii care mimează actul de justiție, cu toate ca stapanii i-au spus foarte clar ca pensiile speciale sunt ilegale pentru ca nu respecta principiu contributivitatii. Si i-au mai spus ceva…ca acordarea unor pensii nesimtite peste cuantumul salariul de baza de care au beneficiat este tot o ilegalitate.
Se pare ca Predoiu nu a inteles mesajul, altfel nu si-ar fi permis sa se duca cu jalba in protap sa ceara favoruri pentru casta din care face parte, asta miroase a trafic de influenta, a complicitate la devalizarea fondului de pensii.
Ramane de vazut cu ce raspuns se vor intoarce cei doi gropari ai Romaniei.
Dana Nedescu
