25 June 2026

Incredibil…dar adevarat Clinica Balnomed obliga pacientii la plata unor servicii medicale inutile

0
BalneoMedCenter-exterior_300_200_r@2x

Incredibil…dar adevarat. Pacientii Clinicii Balnomed – Sofianu sunt tepuiti la greu la fiecare intrare in clinica prin impunerea unor servicii medicale nesolicitate dar platite din buzunar. Pentru a ajunge la medicul specialist de care au nevoie, pacientii sunt obligati sa treaca prin alte patru, cinci cabinete medicale la care nu au programare, altfel medicul specialist nu-i primeste.
Suveica functioneaza perfect pentru ca are la baza complicitatea medicilor care au contract cu clinica.
Astfel, 50% din pretul investigatiei nesolicitate ajunge in contul clinicii – 50% in buzunarul fiecarui medic participant la jecmanirea pacientilor, singurii tepuiti sunt pacientii care se trezesc obligati sa -si faca niste investigatii inutile.

Experiente paranormale la clinica lui Sofianu din Ostroveni, pacientii sunt obligati sa-si faca investigatii inutile, nesolicitate. Si asta nu –I tot, programarile pentru investigatiile bagate pe gat se fac de catre receptionera de la intrare, nu de catre medicul de familie sau de catre medicul specialist. Nu se stie in baza carei calificari, cert este ca nimeni nu scapa de investigatiile inutile care sunt platite din buzunar, nu din asigurarea medicala.
Conteaza mai putin spre deloc daca ti -ai rupt piciorul si ajungi si la cardiologie, pt EKG sau in celelalte cabinete care nu au nicio legatura cu problema medicala pentru care te- ai dus, circuitul nu poate fi interrupt, pentru ca medicul cardiolog ramane fara “banii de buzunar”.
Dupa un astfel de circuit,pe bani, cel mai justificat control este cel de la medical neurolog unde ajungi cu nervii praf si buzunarele goale.

Suveica are un circuit perfect inchis: pacientul ajunge in clinica cu o trimitere de la medicul de familie pentru o anumita afectiune, receptionerea de la intrare confirma programarea si trimite persoana pentru investigatiile medicale suplimentare nesolicitate, investigatii care nu au nicio legatura cu afectiunea in cauza.
Dupa traseul prin cabinetele medicale cu pricina, pacientii sunt trimisi din nou la receptie pentru plata investigatiilor nesolicitate, adica inutile. Dupa plata, acestia pot sa intre la medicul specialist unde au trimiterea, acest serviciu medical este singurul platibil prin asigurarea medicala, daca exista, daca nu se plateste separat …tot la receptie. Sunt cazuri in care un pacient este obligat sa treaca prin trei, patru sau cinci cabinete pana sa ajunga la medicul de care are cu adevarat nevoie.

Clinica Balnomed- Sofianu este singura clinica din judet, posibil si din tara, care timp de doi ani de zile, adica pe toata perioada pandemiei, a impus o taxa de ,,botosei” de 30 lei, pe langa testul COVID care trebuia facut obligatoriu de clinica respectiva la pret de 100 de lei. Persoanele care veneau cu testul facut in alte clinici la un prêt sub 50 de lei erau obligate sa faca din nou testul la cererea medicului pneumolog.
Pandemia a trecut testul a ramas valabil, dar la jumatate de prêt. Testul este impus de medicul pneumolog care se apara de moarte prin impunerea unui test inutil.
Culmea nesimtirii este alta….pacientii sunt obligati sa faca testul si circuitul prin cabinetele medicale de fiecare data cand intra in clinica. Daca un pacient se prezinta a doua zi cu rezultatul unei radiografii sau a unor analize medicale mai complexe este obligat sa treaca prin acelasi calvar: reluarea circuitului prin cabinetele medicale impuse cu plata serviciilor respective, plus plata testului COVID de catre cei care intra la medicul pneumolog.

In traducere libera, vrei nu vrei, pierzi o juma de zi cu controale medicale care nu au absolut nicio legatura cu investigatia pentru care ai facut programarea.
Si toate aceste controale sunt la impuse, daca refuzi sa le faci medicul specilist la care te -ai programat nu te primeste, chiar daca specializarea lui nu are nici cea mai mica legatura cu analizele medicale facute fortat.
Trecand peste obligativitatea unui test impus la cererea medicului pneumolog din cauza fricilor personale, test ce ar trebui suportat din buzunarul lui, clinica incalca la greu dreptul pacientilor, cat si regulile impuse de lege.
Din pacate niciunul dintre pacientii nu a reclamat abuzul la CAS, o lasitate care-I va costa scump in 2024, la intrarea in vigoare a noii legi, cand serviciile medicale vor fi mult mai scumpe, iar pachetul de servicii medicale suportat de bugetul asigurarilor de sanatate va fi mult mai restrans.
Dana Nedescu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *