Parol, parerea mea!
Este de plans ce se intampla la Primăria Râmnicu Vâlcea, in special in Consiliul local!! Domnilor, indiferent de ce parte sunteti, majoritara, minoritara, ati auzit de arta”COMUNICARII și NEGOCIERII, CONSENSULUI POLITIC”? Stiti ca “Legea Contradictiei duce la progres”, dar nu cu capete patrate? Voi ati transformat-o intr-un razboi politic, care in final nu castiga nimeni, dar noi care asistam la acest spectacol pierdem pe toate planurile! Din cate vad se incearca cu forta introducerea un reguli de joc care nu sunt agreate de adversar, fie de o tabara sau alta! In veci nu veti rezolva problemele cu forta, fie ca aveti sau nu dreptate. Acest razboi pe care il duceti nu duce la progres, mai degrabă la pierderi greu de recuperat in timp. Acest gen de comportament intre taberele politice a distrus tara, judetele si localitatile. PRIN ASTFEL DE COMPORTAMENT ATI DECRIDIBILIZAT INSTITUTIILE STATULUI(Fie Presedentie, Guvern, Parlament, C. Judetene, Primarii, inclusiv Clasa Politica)!! In loc sa va asezati la masa, rezolvati problemele punctual, negociati ce aveti de negociat, voi va luptati pentru ce? Nu incercati sa va dominati unul pe altul, nu veti reusii in veci. Nici o parte nu poate lucra cum vedeti voi la LIBERE IMPUSE! Credeti ca daca va aratati muschii sunteti mai cu mot? Nuuu! Va faceti singuri de ras, cei care pierd in astfel de situatii suntem noi cetatenii, nu voi! Ma repet, treceti fratilor la NEGOCIERI DIRECTE, lasati principiile acasa in sertar, va intalniti, va bateti, ajungeti la un consens politic, apoi ieșiți in public si treceti la treaba. Chiar voi nu va vedeti ca sunteti ridicoli prin ce vorbe va atribuiti intre tabere? VOUĂ VA PLACE SPECTACOLUL? NOUĂ NU! Ati fost alesi pentru alt gen de spectacol domnilor! DATI CEZARULUI CE ESTE AL LUI, SI SPOR LA TREABA! MURITI INAINTE DE A VA NASTE!
