Începând de marți,11noiembrie 2020, Victor-George Stănculescu, directorul Administrației Bazinale de Apă Olt, a dat startul ultimelor lucrări pe râul Olănești, în zona municipiului Râmnicu Vâlcea, lucrări cuprinse în planul tehnic pe anul 2020.
Se efectuează lucrări de defrișare, tăiere de vegetație și eliminarea blocajelor din zona lucrărilor hidrotehnice, de către salariații Formației de Intervenție Rapidă ( FIR), din cadrul Centrului de Intervenţie Rapidă (CIR) ABA Olt.
Deși instituția noastră nu are ca obiect de activitate colectarea deșeurilor de pe maluri și din cursurile de apă, ci întreținerea albiilor și a malurilor acestora, râul Olănești este salubrizat permanent de catre angajații din cadrul ABA OLT/SGA Vâlcea, ca măsură preventivă de apărare împotriva inundaţiilor şi nu în ultimul rând pentru a oferi locuitorilor și vizitatorilor o priveliște plăcută ochiului atunci când traversează podul ce leagă cele două părți ale orașului.
Pentru aceste lucrări, sunt folosite utilaje achiziționate prin proiectul „WATMAN –Sistem Informaţional pentru Managementul Integrat al Apelor – Etapa I”.
Având în vedere că faleza râului Olănești, ce traversează orașul, este un loc de relaxare agreat de vâlceni, se află permanent în atenția noastră.