Romania esuata si cei trei arhangheli ai mortii
Traim intr – o tara esuata, pustie si parasita. Asa arata Romania in prezent sub comanda celui mai jemafisist presedinte din ultimii 30 si ceva de ani, inegalabilul Werner Klaus Iohannis, un sas care si- a propus sa fie un presedinte jucator ,,mai bun” decat Traian Basescu, evident in sensul rau, si a si reusit.
Da, Werner si-a propus sa –si arate muschii, pentru ca prin deciziile luate a dovedit o lipsa crasa de inteligenta, si sa-si formeze un stat dictatorial in care sa detina toata puterea. Si a si reusit, Romania arata ca dupa un atac cu bombe nucleare, dar el si papagalii numiti la butoanele guvernului se simt perfect. Se cred semizei, cel putin.Si au dreptate, pentru ca ei au drept de viata si de moarte asupra intregii populatii. Ei sunt autorii genocidului.
Dupa sapte ani de mandat in fruntea tarii, dupa ce a recunoscut in fata intregii Europe ca a distrus Romania, a obtinut un premiu din partea Germaniei, nu din partea romanilor. Ce pot sa spun, traim intr o lume care premiaza doar performanta in prostie si ticalosie.
Asa am ajuns ultima tara de pe harta Europei ca nivel de dezvoltare, deci si de civilizatie. Regresam rapid si sigur la toate capitolele, in special la cel al umanitatii, i-am luat si pe nemti.
Da, dupa marile masuri luate de tripleta Iohannis-Citu- Arafat am ajuns o tara parasita, o tara cu un presedinte absent in majoitatea timpului, condusa execrabil doar intre escalele de avion, pentru ca Iohannis nu este doar un presedinte jucator, este si primul turist al tarii atunci cand situatia din tara devine tensionata. Presedintele ales fuge in lume dupa fiecare tampenie facuta de el si Guvernul Lui. Ne paraseste la fiecare moment crucial al existentei noastre, ne lasa pe mana nimanui.
Saptamana trecuta, in plina criza politica creeata de Guvernul Lui, a fugit in Egipt sa –si bea ceaiul cu Ramses, printre piramide.
Decizia de restrictionare a drepturilor constitutionale pentru nevaccinati a functionat ca o lovitura de bumerang pe plan economic si social. Nimeni nu mai iese din casa decat pentru strictul necesar, toata tara arata ca un,,sat” parasit…. cu supermarketuri si magazine goale, parasite, locuri in care nu mai calca picior de mioritic,nici macar pro-vaccinistii.
Nimeni nu se astepta la aceasta reactie,mai toti credeau ca pedepasa aplicata nevaccinatilor va avea impact doar asupra lor, ca-i va obliga sa dea fuga la centrele de vaccinare. Unii au facut-o, dar foarte putini, restul isi vad linistiti de viata lor, intre timp…Romania falimenteaza rapid si sigur, pentru ca de data firmele condamnate la faliment nu vor mai avea acces la ajutor financiar, mor pe mana lor din cauza unor masuri ilegale date de un guvern ticalos si habarnist.
Da, de aceasta data, Iohannis si Guverul Lui joaca murdar, au lasat totul deschis, dar au impus conditii de functionare cu restrictii draconice si amenzi usturatoare in cazul in care nu sunt respecate.
Tara moare sub ochii lor, dar marele strateg Wenrner se joaca in continuare cu soarta romanilor, si joaca destul de prost. Intalnirea cu Ramses, printre piramidele din Egipt, nu l-a facut nici mai destept, nici mai uman. A ramas acelasi ticalos retardat. Actualul presedinte al Roamnaiei ar trebui condamnat pentru genocid si impuscat ca fostul presedinte Ceausescu… in fata aceluiasi zid, daca mai exista.
D. N.
