Parol, părerea mea! Romania esuata…aplauda minciuna si ipocrizia
Guvernul a decis sa nu renunte la programul de saracire a populatiei, asa deci si prin urmare refuza sa aplice masurile luate de celelalte state europene, respectiv reducerea TVA, plafonarea pretului la energie la nivelul de anul trecut, dar a lasat de la el si va acorda …4 lei/zi fiecarui roman aruncat in saracie lucie prin politicile publice luate in ultimii doi ani si jumatate. Cei peste patru milioane de romani aflati sub limita de subzistenta vor avea sansa nesperata la un ajutor din partea statului…pentru mancare…4 lei, valoarea a doi covrigi. Atat au calculat liberalii si pesedistii din guvernul actual necesarul de hrana al unui roman obisnuit. Ceausescu a fost impuscat pentru un astfel de gest.
Despre subiectul plafonarii pretului la energie nu se mai aude nimic sau mai bine spus nu s-a decis nimic, nu pentru ca n-ar exista solutii, ci pentru ca ticalosii din fruntea statului si din Parlament refuza sa o aplice. Cele patru mari societati care produc energia sunt toate in subordinea statului roman , cea de-a cincea, OMV-ul, este singura cu capital strain, dar si acolo detine cam 20% din actiuni, deci onor Guvernul nu are cu cine sa negocieze pretul gazului si al curentului electric.
Un trepadus din Guvern a venit cu o scuza jalnica, cica …plafonarea nu se poate face decat cu acordul Comisiei Europene, in conditiile in care toate celelalte state si-au bagat picioarele in respectivul aviz si au luat masurile necesare pentru scaderea presiunii asupra populatiei.
Conform datelor statistice, Romania are capacitate necesara pentru asigurarea consumului de gaze si energie, daca si ar dori independenta energetica, dar prefera sa stea la mana strainilor, pentru ca politicienii nostri stiu doar sa fure si sa distruga, nu sa construiasca.
Germania, tara care nu a renuntat la gazul rusesc, pretinde statelor care depind de Rusia,deci noua, ca pedeapsa pentru razboiul cu Ucraina, sa renunte la contractul cu rusii si sa treaca pe gaz lichefiat, o idée costisitoare si imposibil de aplicat de catre Romania, dar neamtul din fruntea tarii cauta solutii pentru respectarea ordinului dat de stapanii care l-au premiat deja pentru buna purtare.
In timp ce saracia se asterne peste Romania, ieri seara, parlamentarii s-au dat in barci cu Zelenski chiar in Parlamentul Romaniei, unii au decretat deja ca intalnirea cu nebunul care cere intregii Europe sa intre in razboi cu Rusia a fost una istorica, ca actorasul, care de 8 ani isi tine populatia in razboi, este un lider autentic. Il admira pentru curajul manifestat in razboiul cu Putin si de fluiditatea mesajului in raport cu oficialii romani. Niciunul nu s-a gandit la atrocitatile comise de el impotriva romanilor din Ucraina si nu numai. Niciunul nu s-a gandit ca respectivul este actor, deci este obisnuit sa toarne cursiv si minciuni la foc automat despre intentia lui Putin de a ocupa Moldova, despre cum ne va apara el de invazia rusa, desi el detine un sfert din Romania, printr-un pact facut tot in urma unui razboi, dar o detine.
Nu stiu daca respectivii l-au validat din ipocrizie sau din prostie, dar intalnirea si reactiile de dupa au fost de noaptea mintii.
N -am inteles cum cineva care reprezinta Romania, mai ales in Parlament, poate sa aplaude un individ care si-a batut joc de ea de fiecare daca cand a avut ocazia, cu toate astea au facut-o si s-au si mandrit ca au participat la acest ,,moment istoric”, la intalnirea cu un toxic care le-a cerut sa se implice direct in conflictul cu Rusia.
Drept urmare, noi ar trebui sa-I expulzam pe rusii din Romania, ca blocajul financiar l-am aplicat deja firmelor rusesti, decizie care a lasat fara salarii romanii angajati cu forme legale. Nebunia cea mai mare, necunoscuta de foarte multi dintre fanii lui Zelinski, este una tot de noaptea mintii … romanii care nu si-au luat salariile faceau produse pentru americani. Frumos, nu-I asa?! Societatile rusesti si-au onorat comenzile catre americani, dar n-au putut sa-si plateasca angajatii romani pentru ca statul roman le-a blocat conturile la comanda lui Biden.
Despre asta este vorba, despre curajul de a lua decizii in interesul populatiei,a Romaniei, nu a japitelor din afara care sunt dispuse sa calce pe cadvre doar pentru castigul lor, dar noi nu avem lideri, avem doar papagali care fac ce le dicteaza altii.Si asta se vede din nivelul nostru de trai si din importanta care ni se acorda…
Dana Nedescu
