Parol, parerea mea!! Impozitarea dubla… masura pentru intrarea in normalitate… sau…Cine nu da azi 2 lei….poimaine va da 4
In orasul cu floare de tei se fac la greu lucrari de reabilitare a blocurilor. Primarul Mircia Gutau a demarat lucrari in mai toate cartierele, un proiect necesar care va schimba imaginea orasului.
Cum la noi nimic nu se face usor, nici acest proiect nu a scapat de ,,bube”, si aici ma refer la patronii magazinelor infiintate la parterul imobilelor de locuit, respectivii refuza sa participle financiar la reabilitarea fatadelor din dotare.
Exemplul cel mai elocvent il vedem cu totii atunci cand tranzitam artera principala a orasului – Calea lui Traian, in zona Policlinicii cu plata. Toata partea opusa, ma refer la imobilul la parterul caruia functioneaza numai firme private, a ramas neschimbata. Firmele au refuzat sa plateasca partea de cofinantare pentru reabilitarea fatadei, drept urmare imaginea este una deplorabila.
Gutau a precizat ca nu are cadru legal pentru obligarea lor, singura solutie permisa de lege ar fi dublarea impozitului datorat, o masura ce urmeaza a fi implementat incepand cu anul viitor.
De precizat, masura a fost aplicata de toate orasele mari in cazul cladirilor cu risc, din majorarea impozitului s-au facut lucrarile de reabilitare, atat cat s-a putut.
Este foarte adevarat ca o parte dintre ele au inchis taraba si si-au scos spatiile la vanzare in speranta ca asa vor scapa de cheltuielile inutile, dar gasirea unui comparator este de durata, in conditiile in care orasul moare din punct de vedere economic incet dar sigur.
Da, in orasul cu floare de tei au mai ramas doar doi, trei mari antreprenori, restul sunt la limita supravietuirii. Firmele de constructie se bat pe lucrarile de anvelopare a blocurilor si de asflatare a micilor artere de circulatie. Aici nu intra constructiile private, deocamdata stam bine la piata imobiliara, ma refer la oferta. Se construiesc blocuri noi, cu apartamente spatioase, in conformitate cu noul trend, nici preturile nu sunt o problema, pentru ca masa bugetara si hekarasii au bani sa-si schimbe apartamentele vechi ceausiste cu noile modele de pe piata. Nu conteaza catusi de putin calitatea lor, faptul ca peretii sunt ca de hartie si ofera zero intimitate, un inconvenient major vandut destul de piperat. Lumea este fericita si asa, lumea bine pusa financiar, prapaditii o duc mai rau, cei mentinuti voit la nivelul salariul minim pe economie, nu care cumva sa prinda gustul luxului. Gloata trebuie mentinuta la limita supravietuirii, pentru ca doar asa poate fi controlata mai usor, doar asa nu atenteaza la profitul angjatorilor. E pacat sa-I lase fara banii de sampanie si icre negre, consumate, fie vorba intre noi, nu de placere, ci pentru a-si arata statul social. Cativa dintre noi ne-am impiedicat de astfel de specimene, va asigur ca e foarte ciudat sa vezi un parvenit, cu un limbaj de mahala, care se indoapa cu astfel de asa zise fineturi, care-i provoaca greata, dar o face pentru a-si pastra asa zisul statut de bogatan. Este o imagine care cere colebil, dar acesta este nivelul, altul nu avem.
Deci…ca final, aviz proprietarilor care detin firme la partenul imobilelor de locuit si nu numai…cred ca veti iesi mai ieftin daca platiti partea de cofinantare pt reabilitarea fatadelor, decat sa platiti un impozit dublu. Parerea mea….
