Parol, parerea mea! Trei, Doamne, si toti trei…Citu, Barna si Turcan – frati de cruce la bairam
Premierul Citu a devenit cel mai iubit dintre pamantenii din Romania, a dat dezlegare la libera circulatie in noaptea de Inviere, pana la ora 5, si nu numai….in vinerea Mare a permis prelungirea programului de cumparaturi de la ora 18 la 20. Victorie, sa te tii slalom prin bucatariile gospodinelor, vor fi obligate sa gateasca la foc atumat, in cateva ore, toate mancarurile traditionale…plus cozonacii. Si toate ncesesita cateva ore de preparare, dar ce mai conteaza, vor zburda prin casa fericite pentru gestul suprem facut de al doilea om al tarii. Deci, traiasca liber, fara teama de extraterestrii care-l tot urmareau pana la inscaunarea ca premier.
Pentru ca am intrat in perioada neiluminatilor, revenim cu o treapta mai jos, la vicepremierul Dan Barna, userist in ale carui vene curge coruptia ca apa in cascada Niagara. Si nu doar coruptia, in fapt ingredientul de baza este prostia crasa asezonata cu o aroganta parvenitismului mostenit de la rudele securistoide care-i asigura statutul de ONG –ist de succes. Evident, unul de carton, ca fara SECU…ar planta flori la ADP.
Zilele trecute, acest habarnist, cu ifose de intelectual rasat, ne-a informat ca USR nu va renunta la ciozvarta aruncata de liberali, ca va tine cu dintii de pactul facut, adica nu va renunta la niciunul dintre prostanacii pupincuristi aflati pe lista partidului pentru functii in varful institutiilor publice.
Si ca nesimtirea sa atinga cota maxima, Barnuletul si-a tarat fizicul la o agapa intr-unul din restaurantele useriste unde a socializat fara respectarea distantei impuse de colegul lui, ministrul Vlad Voiculescu. Constiinta i s-a trezit din betia puterii abia a doua zi, dupa buletinele de stiri, cand si-a vazut moaca inghesuita langa colegii de pahar, si cum imaginea a fost rauta rau a decis sa o dreaga cu un instanteneu din weekend-ul petrecut pe munte, cu nevasta din dotare. Cei doi soti, amandoi mascati, s-au fotografiat tinandu-se de mana dar distantati la un metru, ca trebuia sa-si confirme idiotenia. Useristul pricepe greu ca una sa te fotografieze cineva umar la umar intr-o carciuma, adica intr- o aglomerare umana, alta e sa te fotografieze soferul tau pe un platou, in varf de munte, fara nici tipenie de om in jur, dar respectand ce trebuia sa respecti in carciuma din buricul capitalei.
Ce sa-i faci, n-ai ce sa-I faci, atat poate. Imaginea este de un penibil crunt, cred ca s-a gandit la Titanic…doar ca nu se afla pe o nava, se afla pe platoul unui munte batut de vant. Poetic, nu-i asa?! Sa mai zica cineva ca nu este un om cu viziune….
Mai coboram o treapta si dam de Raluca Turcan, cel mai habarnist ministru al Muncii de pana acum. De trei zile incoace, blondina tot incearca sa repare gafa comisa la plantatul de pomisori in Sibiu, locsor in care a stat la inghesuiala fara masca pe botic.
Ralucuta a fost atat de duda incat s-a dat singura in gat, pardon, in gura presei, prin postarea actiunii pe pagina personala de FB.
Presa a reactionat, Citu a reactionat la fel de rapid si a obligat-o sa se ceara amendata, drept urmare s-a cerut la TV, la ora de maxima audienta, unde s-a infierat atat de jalnic incat s-a incurcat in propriiile-i minciuni…asa se face ca ba a platit amenda, ba nu a platit-o pentru ca hartia era la Sibiu, ea la Bucuresti. In final, a declarat ca a dat cheia cuiva…care era in Sibiu..pentru a-i achita amenda. Probabil i-a teleportat cheia, daca persoana era in Sibiu, dar trecem peste minciunile Ralucutei, ca ne chinuim degeaba.
Un lucru este cert, duduia din fruntea Ministerului Muncii s-a declarat total uimita de faptul ca a fost criticata ca nu a purtat masca la plantat copacei, cica pretentia asta este total anormala, ca nu poti sa dai la sapa cu masca pe nas si gura.
Total gresit, secretarul de stat din Ministerul Sanatatii, userista Andreea Moldovan zice ca se poate, zice ca se poate face si sport in scolile din Romania, iar regula a ramas valabila chiar daca suntem singura tara in care se aplica imbecilitatea asta.
Deci, Ralucuta draga de ea ar trebui sa bea o cafeluta, ca intre fete, cu aghiotanta useristului Vladut, si sa-i explice, ca e naspa sa faci efort cu caile respiratorii semiblocate. Poate pricepe, doar fac parte din aceeasi lume.
