25 June 2026

Parol, parerea mea! Constitutia Romaniei….hartia igienica a guvernarilor post-decembriste

0
IMG_20210303_201036

Autonomia maghiara revine in Ardeal nu ca subiect de scandal, ci ca o stare de fapt. Cu nesimtirea caracteristica, sub pretextul sarbatoririi zilei maghiarilor, ungurii si-au arborat, din nou, steagurile chiar in centrul orasului Sfantu Gheorghe, un act care reprezinta o incalcare a Constitutiei Romaniei.
Daca liderii etniei ar fi respectat statul roman, spatiul in care traiesc ar fi arborat steagurile maghiare langa tricolorul nostru, ar fi fost o dovada de respect fata de tara care i-a acceptat fara sa- i discrimineze.
Din pacate, Romania nu are nici presedinte, nici guvern si nici parlament cu sufiecienta vana sa o apere. Au abandanot-o, au lasat-o pe cont propriu, asa cum si-au lasat si poporul care i-a votat.Toate aceste institutii au murit odata cu impuscarea lui Nicolae Ceausescu, dupa el, Romania a fost condusa de mercenari inrolati sub diferite steaguri, sub denumirea unor partide politice de carton. Dupa comunistul dictator, cu patru clase, Romania a fost si este condusa de niste impostori cu tona de diploma false si creierul cat o nuca, dupa zicala…,,dupa noi poptopul”.
Da, timp de 30 de ani tara cu codrii de arama, holde aurii si rauri involburate a ajuns o tara de mana a treia, un stat de second hand condus de imbecili ahtiati doar dupa bani, fara coloana vertebrala si simt patriotic. Niste rebuturi umane si sociale care s-au organizat in haite pentru acapararea puterii, pentru acapararea statului si falimentarea lui in interes personal.
Si au reusit.
Timp de 30 de ani, toate partidele post-decembriste au pus umarul la distrugerea statului roman, la distrugerea Romaniei, la saracirea si indobitocirea populatiei prin distrugerea agriculturii, a industriei, subfinantarea educatiei, a sanatatii si anihilarea sentimentului patriotic.

Da, guvernantii romani au tratat-o ca pe o tarfa de pe centura, i-au violat Constitutia, i-au amputat legislatia, i-au vandut tezaurul si toate resursele naturale si i-au transformat populatia intr-o mare masa de iobagi condamnata la un genocid permanent. Romania moare in fiecare zi, cu fiecare tun dat statului, cu fiecare lege incalcata.

Toate aceste abuzuri au culminant cu renuntarea la respectarea insemnelor nationale Drapelul, Stema si Imnul.
Timp de trei decenii, statul ungar a dus o politica continua de rupere a Ardealului de Romania prin obtinerea autonomiei regionale , iar liderii gruparilor politice au facut tot posibilul pentru reusita acestui scenariu. Si au si reusit intr-o mica masura, au obtinut oficializarea limbii maghiare in institutiile din Ardeal, chiar si in scolile si universitatile din inima tarii…si niciun politician nu s-a scandalizat, au pus umarul cuminti la subminarea Constitutiei.
Reactia guvernantilor romani a fost zero, toata sleahta din varful guvernelor, indiferent de culoarea politica, a luat pozitia strutului pana la calmarea spiritelor din piata publica….si aici ma refer la discutiile din spatiul public desfasurate pe canalele mass media.
Mercenarii platiti in averi fabuloase din banii statului roman au refuzat sa –I apere interesele atat in fata atacului maghiar, cat si in fata guvernelor straine din spatiul European, puteri doritoare de transformarea ei intr-o piata de consum.
Niciunul nu s-a gandit la faptul ca un buzunar burdusit iti ofera doar confort material, nu si demnitate in fata liderilor europeni care te-au cumparat cu maruntis in dezvantajul tarii jecmanite.
Nu poti sa fii si tarfa si doamna in acelasi….salon. Pur si simplu, cele doua nu se…pupa.
Ungurii nu au nicio vina, ei si-au urmat cu consecventa planul, adevaratii tradatori de tara au fost cei alesi sa o apere.
Nu ungurii ne-au ars steagurile in pietele publice…ci presedintii si premierii Romaniei care au permis aceste actiuni, aceste jigniri ale insemnelor nationale.
Neamtul din fruntea tarii se face ca nu vede, schiaza si ii fugareste pe romanii care refuza sa poarte masca, atat poate creierul lui, atat face. Sceptrul are doar rol figurativ…de imagine, tara a fost trecuta la diverse, cat despre popor…scapa cine poate…
Apropos…nu uitati ca acest minunat guvern a taiat si din ajutorul de inmormantare…ca asa se face in tara lucrului bine facut…
Da, in tara lui Iohannis, Constitutia Romaniei a ajuns hartia igienica a celor platiti sa o apere in fata celor care incearca sa o calce in picioare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *