Parol, parerea mea! Suntem …ce n- ar trebui sa fim
Da, dupa 30 de ani de democratie originala am ajuns o populatie de second hand, o populatie fara drepturi, o populatie umilita chiar de cei care ar fi trebuit sa ne asigure demnitatea si o viata decenta.
In 30 de ani, Romania a fost impartita in doua tabere…ei, alesii, cu drepturi fara numar, si noi, talpa, astia care am ramas fara dreptul de a trai decent intr- o tara vanduta bucata cu bucata pe comisioane de doi lei.
Prestatia lamentabila a clasei politice ne-a transformat in ce n- ar fi trebuit sa fim…un popor sarac, frustrat si las. Un amalgam de defecte care a dus la regresul nostru ca popor European, o zona evoluata ca civilizatie.
Am decazut ca structura umana, pentru ca statul a decazut ca instrument civilizator. Un stat care incurajeaza incompetenta, nepotismul si marlania nu are cum sa dezvolte o tara in adevaratul sens al cuvantului.
Zilele trecute, Elena Udrea blestema in gura mare judecatoarea care si-a permis sa-I dea 8 ani de puscarie cu executare pt coruptie. Asa ceva nu ar fi fost posibil daca judecatorii si –ar fi pastrat pe langa inviolabilitatea oferita de statut si profesionalismul, daca nu s-ar fi vandut pentru beneficiile oferite de clasa politica in schimbul unor decizii favorabile.
Politicul s-a infiltrat incet, incet in toate structurile statului, asa se face ca niciuna din institutiile statului nu mai lucreaza in interesul cetateanului, chiar sunt pe nota lui de plata.
Traim pe viu nebunia din Politie, o institutie care ar trebui sa ne apere impotriva abuzurilor si violentei s-a dovedit a fi incapabila in rezolvarea cazurilor simple, mai mult chiar practica cu success abuzurile pe care ar trebui sa le previna.
Stiam cu totii ca suntem singuri impotriva unui sistem care ar trebui sa ne apere…ardem in spitalele care ar trebui sa ne trateze, suntem batuti in piata publica daca ne cerem drepturile, instantele de judecata ne ard ori de cate ori au ocazia si cu toate astea ni se pare normal ca reprezentantii acestor institutii sa practice metode mafiote doar de dragul distractiei, doar pentru a-si demonstra puterea, iar asta tine de spitalele de psihiatrie.
Aceasta acceptare arata foarte clar ca undeva pe drum ne-am pierdut si ultima doza de decenta si, de ce nu, o parte din inteligenta nativa, altfel nu am fi acceptat impostura, nu am fi incurajat ascederea ei in structurile cele mai importante ale statului.
Mizeria umana in care traim este rezultatul alegerilor noastre ca popor, a lipsei noastre de reactie la abuzul unui stat mafiot, este un abandon semnat in alb la fiecare tur de alegeri, un abandon in care ne dam acordul pentru schimbarea unei gasti, dar nu si a mentalitatii clasei politice.
Suntem ce n-ar fi trebuit sa fim….pentru ca suntem ceea ce meritam…adica sclavi pe plantatia unor ciocoi transpartinici.
