Parol, parerea mea! Ne temem de COVID…dar murim pe capete de cancer si de foame
Covid 19 a declansat o adevarata nevroza in ultima perioada de timp, teama de moarte a devenit atat de puternica incat romanii stau incolonati la usa centrelor de vaccinare in speranta ca asa zisul virus ucigas va fi anihilit de niste vaccinuri cu eficacitate redusa. Frica de moarte bate de departe realitatea crunta in care cele mai multe cazuri de deces sunt provocate de cancer si de foamete, iar statistica este infioratoare… aproximativ 10 milioane de decese din cauza cancerului, alte 7 milioane de oameni au murit de foame, din care aproximativ 2.600.000 sunt copii, asta in conditiile in care pandemia de COVID-19 a secerat putin peste doua milioane de vieti.
Conform datelor statistice, cu doua zile in urma, Romania inregistra 18.600 de decese, aparent toate din cauza COVID 19. La nivel European, potrivit bilantului AFP, cele 52 de ţări şi teritorii ale regiunii europene (până spre Azerbaidjan şi Rusia) au înregistrat în total cel puţin 500.069 de decese (la 23.059.233 de contaminări declarate).
La nivel global, numarul total de cazuri inregistrat a fost – 104.829.954 infectati, cazuri la un milion de persoane – 13.482, numarul deceselor inregistrate – 2.281.480, un numar infim comparativ cu numarul deceselor provocate de cancer.
Anul trecut, la nivel mondial, au fost inregistrate aproximativ 10 milioane de decese, anuntul a fost facut cu putin timp in urma de Agenţia Internaţională pentru Cercetare în domeniul Cancerului (IARC), agenţie specializată a Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) care estimează totodată că anul acesta numărul cazurilor de cancer diagnosticate se ridică la 19,3 milioane.
In lumea reala, foametea bate de departe Covid 19,in special in randul copiilor, anual aproximativ 2.600.000 de copii mor de foame. Oficialii anunta ca numărul de decese provocate de foamete ar putea fi de 3,4,5 ori mai mare” daca nu se gasesc solutii pentru combaterea pandemiei.
Potrivit declaratiilor oficiale, o pătrime din copiii din toată lumea suferă de foame şi nu vor avea niciodată şansa de a se dezvolta normal, iar, în fiecare oră, 300 de copii mor de foame, se arată într-un raport al organizaţiei Save the Children. Conform datelor, cu 10 miliarde de dolari pe an, două milioane de vieţi ar fi salvate, iar 60 milioane de copii ar avea şansa să se dezvolte normal.
Programul Alimentar Mondial al Naţiunilor Unite afirmă că va avea nevoie să strângă 6,8 miliarde de dolari în următoarele şase luni pentru evitarea foametei, în contextul crizei pandemice.

Mă indoiesc din ce în ce mai mult de calitatea jurnalismului in țara în care am mâncat prima pâine…deontologie,seriozitate….noțiuni care intră în uitare….dar constat cu placută surprindere,că nu muriră toți jurnaliștii! Felicitări! Bine puse cap la cap,statisticile!