Paraol, parerea mea! SOS! Ajutati adevarata presa libera, atat cat mai este, nu mai dati cu pietre în ea!
Tot timpul criticati presa, ca este cumparata, ca nu reflecta adevarul, ca face jocuri de culise in interes personal. Da, aveti dreptate dar doar in proportie de 70%. Acest adevar vine la pachet cu intrebarea…,, DE CE SUNT CORUPTI?”
Va spun eu de ce …” ca sa reziste in piata, pentru asta au nevoie de venituri, fie pentru traiul de zi cu zi, fie pentru deplasarile in teren pentru documentarea informatiilor, anchetelor etc.
Cu timpul, clasa politica a reusit sa-i izoleze, iar activitatea lor este puternic influentata de aceasta conditionare a contractelor.
În felul acesta a aparut coruperea redactiilor, fie ele centrale sau locale. Acum va intreb, AR FI BINE CA PRESA SA DISPARA? Eu cred ca nu. Un numar mare de publicatii pe piata ofera o sansa in plus la aflarea adevarului ascuns din cauza contractelor, pentru ca niciun partid politic nu a reusit sa cumpere toata presa. Asa se face ca publicatiile libere isi pot permite sa dezavaluie adevarul cenzurat de cele cumparate, doar ca o fac mai mult gratis.
In aceste conditii vitrege pentru presa corecta, cea care-și permite sa spuna adevarul, supravietuirea ei depinde chiar de dumneavoastra. Cum? Simplu si direct. Contactati redactiile, redactorii care inca mai reusesc sa faca fata presiunilor, amenintarilor politice si sponsorizati publicatia care va place, care vi se pare ca reflecta corect adevarul. Nu este o practica nou, o faceati si inainte sub forma abonamentelor.
Numai așa putem sa mai avem o presa LIBERA!!! Sunteți suficienti de multi, puteti să renuntati lunar la o suma modica de bani, să-i ajutati, altfel dispar si ei pe zi ce trece. Daca doriti informatii corecte, O PRESĂ INDEPENDENTA, NU EZITATI sa facest acest gest, altfel, adevarul va fi ingropat, poate va iesi la iveala peste 40 de ani cand nu va mai conta, pana atunci vom trai numai în minciuni. Chiar daca la acest moment aveti senzatia ca nimic nu mai poate fi schimbat, in special de catre presa, sa nu uitam, ca datorita publicatiilor care n au tacut, guvernanti au renuntat la anumite legi care vizau abuzuri impotriva cetateanului de rand.
Coruptia si abuzul pot fi stopate cu ajutorul unei prese independente, o presa neafiliata politic capabila sa faca presiunii clasei politice. Presa a fost si este o forta, altfel politicienii nu ar baga atatia bani in ea sa o reduca la tacere. Singura sansa de la le sabota jocul este ca si cetateanul sa aiba o presa a lui care sa I apere interesele impotriva coruptilor si incompetentilor. Libertatea presei se afla in mainile dumneavoastra!
