27 June 2026

Primarul Mircia Gutau raspunde atacului celor doi viceprimari: Este de neimaginat sa fii viceprimar si sa nu stii ca ai fost mandatat inca din 2021 sa infiintezi parcul industrial si locuri de munca bine platite…

0
Screenshot_20231008_132811_Facebook

Primarul Mircia Gutau a raspuns intr-un final atacurilor concertate lansate de cei doi viceprimari ai Ramnicului, liberalul Virgil Pirvulescu si progresistul Andrei Gheorghiu, in cadrul unor conferinte de presa. Timp de trei ani de zile si mai bine cei doi viceprimari s-au afirmat doar prin necunoastearea Codului Administrativ, al Regulamentului de functionare a CL si provocarea de scandal in sedintele de Consiliu Local in scop personal sau de grup. Foarte multe investitii au fost pierdute de Primaria Ramnicului din cauza votului negativ dat de consilierii locali ai celor doua partide, uneori din cauza prostiei si incompetentei, alteori doar de dragul de a faulta proiectele actualului primar. Unul dintre proiectele folosite ca material de campanie de cei doi viceprimari este cel al parcului industrial, un proiect care intra in atributiile viceprimarului liberal Virgil Pirvulescu. Primarul Mircia Gutau a precizat ca parcul cu pricina a fost infiintat din luna mai 2021, dar viceprimarul Virgil Pirvulescu a fost atat de interesat de realizarea lui incat a uitat ca a fost mandatat de catre CL sa se ocupe personal de infiintarea lui, cum a uitat si faptul ca doi dintre consilierii liberali au blocat un proiect de achizitionarea a terenurilor pentru a le lua pentru ei. Edilul Ramnicului a declarat ca cei doi lanseaza afirmatii mincinoase la adresa sa pentru ca sunt in campania electorala.

“As vrea sa raspund colegilor mei viceprimari, as incepe cu dl. Gheorghiu pentru afirmatiile facute in conferinta de presa. Imi pare sincer rau ca sunt tineri si nu au reusit sa invete absolut deloc, chiar am inceput sa zambesc cand am vazut ca isi doreste sa infiinteze un parc industrial. Este de neimaginat. Nu mi-am putut imagina ca poti fi in postura de viceprimar sa nu stii ca parcul industrial s-a infiintat. Ei l-au infiintat. Exista un document, Parcul industrial a fost infiintat prin HCL 99, din 31 mai 2021. Deci reprezentatii parcului industrial in CL sunt domnii Virgil Pirvulescu si Preoteasa Radu. Deci parcul este infiintat, cum poti tu ca viceprimar sa spui lumii ca vrem sa infiintam un parc industrial. Ar fi trebuit sa vina si sa spuna ca sunt incapabili sa-l faca. Sa aduca terenul, este responsabil de fonduri, iau banuti frumosi, 30% -40%, cat se iau pentru fonduri. Le-am spus si de unde sa le aduca, sa demareze, ca de guristi suntem satui. Deci, sa vii sa spui, ca viceprimar, ca vrei sa infiintezi un parc industrial cand parcul este infiintat, ei fiind mandatati sa se ocupe, mi se pare strigator la cer. Depasesc limita, stiti in toate este o limita. Sa vii si sa minti cu nerusinare, e cuvantul cel mai potrivit, ca Valcea cheltuieste la strazi cat cheltuiesc Timisoara si Sibiul la un loc, exista documente, pentru ca eu vorbesc pe documente, iar Primaria Ramnicului a avut strazi de 23 milioane de lei intr-un an si in alt an 28, iar Timisoara doar pentru doua strazi are 75 milioane.Pentru doua strazi. Brasovul are 68 de milioane si Sibiul 83 de milioane lei. Cum poti sa vii sa minti in fata oamenilor?!Aceste lucruri depasesc orice imaginatie pe care ar putea sa o aiba un om normal.Viceprimarul Gheorghiu il copiaza perfect pe celalat viceprimar in ceea ce priveste mintirea cu nerusinare a ramnicenilor cu speranta ca nimeni nu verifica cele debitate public. Eu ii rog pe ramniceni doar un singur lucru, sa nu ia de bune chiar toate ce li se indruga de catre diverse personaje care mare lucru nu fac, mai bine spus nu fac absolut nimic si iau niste bani din taxele si impozitele locale. Se vede ca se apropie campania electorala.”

Pirvulescu bate campii….de dragul vedetismului

Prestatia viceprimarului Virgil Pirvulescu in CL al Ramnicului nu-I mai surprinde decat pe cei care nu stiu cum functioneaza administratia publica, colegii viceprimarului liberal s-au cam saturat de iesirile necontrolate ale acestuia. Practic, intre viceprimar si partidul pe care-l reprezinta in CL s-a creat o adevarata ruptura.
“Domnul Pirvulescu din nou se posteaza in conferinte de presa si mai inventeaza cate un subiect. Mai nou isi critica partidul, ca nu a facut partidul nu stiu ce restructurari. Critica partidul din care face parte si ca sa nu se faca doar un pic de cacaco, sa se faca complet mai vorbeste si de proiectul de la Colonia Nuci. El habar nu are, daca n ai facut un proiect in viata ta, si nici nu te-ai interesat, vorbeste ca s-a suplimentat bugetul. Da, s-a suplimentat bugetul, dar nu s-a suplimentat bugetul firmei respective prin smecherii. Firma respectiva a castigat licitatia, au fost doua milioane de euro, dar in proiectul respectiv nu a fost eligibila colectarea apei pluviale, pentru ca asa este, trebuie sa te supui deciziilor. Daca vrei sa accesezi un proiect trebuie sa respecti deciziile, apa pluviala nu a fost eligibila.A fost eligibil sa asfaltam strada care are 4 km, sa facem trotuare, sa facem piste de bicicleta. Puteai sa faci o strada fara sa aiba colectarea apei pluviale?! Acolo asta era problema esentiala, oamenii de pe strada principala din Colonie Nuci se plangeau ca atunci cand ploua apa trecea peste bordura trotuarului, erau 20 – 25 cm de apa care nu avea unde sa se scurga. Am facut pe acesti 2km si ceva colectarea apei pluviale, am venit pe calea ferata pana am gasit un pirau unde sa dau posibilitatea sa curga in Olt.
De asta s-a suplimentat bugetul.”

Viceprimarul Gheorgiu lupta pentru locuri de munca bine platite….adica pentru locul lui de munca….

Viceprimarul Gheorghiu sufera si el de o pana de memorie, a uitat subit ca a fast mandatat de CL sa se ocupe de proiectul sau de suflet, de infiintarea de locuri de munca bine platite. Asemeni viceprimarului liberal lucreaza doar declarativ la acesta proiect,in practica incaseaza doar salariul marisor…platit din taxe si impozite.

“Vorbesc de terenuri, au fost mandatati sa aduca terenuri si n-au facut altceva decat sa-si ia ei terenurile. Au blocat actiunea CL ca sa -si ia ei terenurile unde puteau sa faca un parc industrial. I-am dat dispozitie dl. Gheorghiu sa faca locuri de munca bine platite. Tot timpul latra ca vor sa faca locuri de munca bine platite, au sansa sa o faca. Ii rog public sa vina sa le infiinteze, in trei ani de zile nu au venit cu nicio propunerea in acest sens. Le-am dat si bani sa faca DeltaPark,ati vazut ceva?! Locuri de munca bine platite, sa le faca. Le-am propus in CL si ai nostri au votat sa se faca faca parcul industrial,l- au facut, au miscat ceva ?! Ati vazut ceva?! Sunt mandatati ei de catre CL, doar ei pot demara. Atata minciuna n- am vazut de foarte, foarte mult timp.”, a precizat primarul Mircia Gutau.
Dana Nedescu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *