26 June 2026

Jertfa Eroilor Revoluției din Decembrie 1989 comemorată și la Râmnicu Vâlcea

0
20251222_100240

Ziua Victoriei Revoluției Române și a Libertății a debutat la Râmnicu Vâlcea, la Monumentul comemorativ al „Revoluției Române”, cu o ceremonie militară și religioasă de comemorare a eroilor revoluției din decembrie 1989. Vâlcea și sa desfășurat la Monumentul Revoluției Române din centrul orașului.

La ceremonie au participat prefectul județului Vâlcea – Mihai Oprea, urmașii Eroilor Martiri ai Revoluției din anul 1989, membrii Asociației Urmașilor și Răniților din Decembrie 1989 – Vâlcea și Asociației Luptătorilor din Decembrie 1989 – Vâlcea, subprefectul județului Victor Sâlcea – administrator Mihăilă, primarul Municipiului Râmnicu Vâlcea – Mircia Gutău, viceprimarii Eusebiu Vețeleanu și Carmen Preda, comandantul Garnizoanei Râmnicu Vâlcea – domnul Lt. Col. Dănuț Adrian Șerban, un sobor de preoți din cadrul cadrului Arhiepiscopiei Râmnicului, vâlceni, parlamentari, precum și reprezentanți ai instituțiilor deconcentrate din județ.

În cadrul evenimentului a fost oficiată o slujbă în memoria vâlcenilor care și-au jertfit viața pentru libertate și democrație în urmă cu 36 de ani și a fost păstrat un moment de reculegere în memoria Eroilor Martiri. Manifestarea sa încheiat cu festivitatea de depunere de coroane și jerbe de flori în acordurile solemne ale Fanfarei Județene „Constantin Brâncoveanu”, în semn de prețuire și cunoaștere față de jertfa eroilor din decembrie 1989.

Mesajul prefectului județului Vâlcea, domnul Mihai Oprea, cu prilejul Zilei Victoriei Revoluției Române și a Libertății:

„Anul 1989 a reprezentat sfârșitul unui regim și a deschis calea către societatea liberă și democratică.

Anul acesta se împlinesc 36 de ani de la căderea regimurilor comuniste în Europa Centrală și de Sud Est, un capitol sângeros din istoria României și a Europei. Prin rememorarea evenimentelor de acum trei decenii și jumătate, le arătăm generațiile de astăzi cât de dureros a fost drumul către un stat democratic.

Comemorarea Eroilor Martiri ai Revoluției din anul 1989, rezerve o reafirmare a angajamentului nostru, ca popor, pentru o Românie puternică, stabilă și modernă, o țară în care libertatea și demnitatea umană să rămână repere fundamentale. Îndemn toate generațiile să cinstească această moștenire și prin comportament civic, unitate și respect față de valorile statului român.

Recunoștință veșnică Eroilor Martiri ai Revoluției din Decembrie 1989!
Dumnezeu să vă odihnească în pace!”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *