Primarul Dediu a primit avizul pentru modernizarea Scolii “Achim Popescu”
Saptamana aceasta, primarul comunei Pausesti Magalsi, Alexandru Dediu, a primit de la Agentia pentru Dezvolatrea Sud -Vest Oltenia confirmarea eligibilitatii proiectului de reabilitare, modernizare si dotarea a Scolii Gimnaziale “Achim Popescu”.
“Azi am primit confirmarea ca proiectul de reabilitare, modernizare si dotare a Scolii Gimnazialae “ Achim Popescu” este eligibil, trebuie sa ma duc la Craiova sa semnez contractul. Lucrarile vor consta in schimbarea instalatiei electrice, a grupurilor sanitare, parchet, usi interioare si instalatii moderne care sa ofere un servicii de calitate pentru educatia si formarea la distanta si online. Vom reface tot si vom dota corespunzator toate clasele astfel incat sa oferim o infrastructura accesibila elevilor. Pentru ca sunt lucrari de interior am decis le incepem astfel incat sa nu deranjam procesul de invatamant, vom muta elevii de la parter la etaj pentru a asigura fluxul de invatamant.Important este ca incepem.”, a precizat primarul Alexandru Dediu.
