25 June 2026

Primarul din Roesti a facut petitie la Guvern pentru scoaterea maidanezilor de sub administrarea primariilor

0
IMG_20210804_085039

Caz inedit in comuna Roesti, primarul Gheorghe Draghici a decis sa foloseasca proiectul de digitalizare pentru rezolvarea problemei maidanezilor adusi in comuna de persoane necunoscute. Primarul sustine ca digitalizarea administratiilor locale a ajuns un rau necesar in localitatile in care cetatenii sunt certati cu regulile de convietuire si cu legea. Draghici a precizat ca a sesizat problema maidanezilor atat Consiliului Judetean, cat si Guvernului, a cerut chiar abrogarea ordonantei care obliga primariile sa gestioneze soarta maidanezilor, dar rezolvarea problemei a ramas tot in ograda Primariei Roesti. Acesta a declarat ca desi pare o problema minora, administratiile locale care se confrunta cu aceasta situatie nu-si permit din punct de vedere financiar sa gestioneze problema maidanezilor, o problema complexa de care Guvernul s-a descotorosit printr-o ordonanta de urgenta:

“Avem un proiect pe care l -am incheiat pentru digitalizarea localitatii, printre altele presupune modernizarea sistemului de plata a taxelor si impozitelor care se va putea face cu cardul, se poate plati si de la distanta, este o facilitate binevenita. Tot prin acest proiect, domeniul public va putea fi monitorizat permanent, retele de apa – canal, e vorba de GIS-ul asta de care se tot vorbeste, pentru ca este o problema mondiala, vrei nu vrei trebuie sa- l ai la indemana. In acest proiect intra si montarea unei retele de camere video de supraveghere, e vorba de 36 de bucati, in afara celor 26 pe care le avem pana in prezent. Aici am avut in vedere si extinderea retelei pana in punctul Cotosmanu, avem si reteaua electrica si reteaua de internet, am montat camere video si niste lampi sa vizualizam intreaga zona, pentru ca este o zona foarte sensibila din cauza cainilor maidanezi. Nu intelegem deloc cine dracu ii aduce acolo, trebuie sa-i pridem pe acesti nenorociti de oameni . Am intrat intr- o actiune foarte complexa privind treaba asta, prin Ordonanta 155 avem obligatia sa infiintam servicii, sa angajam veterinari, sa asiguram hrana, tratament, dar asta inseamna niste costuri colosale pentru orice comunitate din Romania, nu numai a noastra. Am emis o adresa catre Consiliul Judetean prin care am solicitat sa fim convocati toate UAT-urile, DSP si ONG- urile sa gasim o solutie de comun acord la nivelul judetului, am trimis si la Guvernul Romaniei o petitie in sensul asta, sa modificam legislatia, sa vedem ce putem face sa gasim solutii concrete, nu sa aruncam pisica de la unul la altul. Ei s -au lepadat de problema, au dat ordonanta unde raspunde administratia locala, dar nu-i intereseaza cu ce. Ca si raspuns, care nu e tocmai confortabil, autoritatea locala e suverana sa- si faca pe teritoruil ei ce vrea sa faca, dar daca n- ai cu ce, nu ai ce sa faci. Toata lumea arunca problema la autoritatea locala, dar nu spune ca e o situatie care trebuie rezolvata nu numai de noi. Cred ca s- ar gasi o firma sa adune acesti caini, dar trebuie autorizata, au nevoie de masini sa-i care, sa -i duca unde trebuie sa-i duca, nu pot sa trimit pe oricine sa faca treaba asta, trebuie sa fie o firma specializata in asa ceva. Eu nu pot sa oblig veterinarul sa se duca sa prinda cainii, este exclusa treaba asta. Deci trebuie tot o firma specializata si autorizata in sensul asta, pentru asta am si solicitat rezolvarea problemei la nivel de judet, de guvern. Trebuie sa se gaseasca solutii concrete, nu sa mergem din haos in haos.”, a declarat primarul Gheorghe Draghici.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *