Primaria Pausesti Maglasi – in asteptare pentru introducerea ultimilor 22 km de retea de gaze naturale
Primarul localitatii Pausesti Maglasi, liberalul Alexandru Dediu, ca si alti primari din tara, astepta deblocarea programului Anghel Saligny. Primaria Pausesti Maglasi a depus pe POIM( Programul Operational de Infrastructura Mare) introducerea a inca 22 km de retea de gaze, proiectul nu a intrat la finantare dar a fost trasferat de Guvern pe programul Anghel Saligny. Dediu a precizat ca dupa introducerea celor 22 de km de toate satele comunei vor fi racordate la reteaua de gaze.
“ Mai avem de fapt o extindere de retea de gaze de 22 de km, deja proiectele care n-au putut fi finantate pe POIM, la Ministerul Fondurilor Europene, au fost preluate si trecute direct pe Angel Saligny. Am depus cererea de finantare, pt ca si proiectul nostru a fost eligibil printre cele 105 proiecte care au fost transferate. Am primit o adresa sa mai trimitem cateva documente in cazul in care Distrigaz-ul ne va prelua in concesiune si exploatare dupa introducerea ultimilor 22 de km, asa cum avem si cealalta parte de 18km. Am primit raspuns favorabil de la Distrigaz, ca vor prelua, dar fara a cheltui nuciun ban, deci doar pe cheltuiala CL, a primariei si a bugetului statului. Problema este rezolvata din punctual asta de vedere, acum asteptam sa se deblocheze programul, sa se dea drumul la finantaresi sa incepem lucrarile.”, a sublinita primarul localitatii Pausesti Maglasi, Alexandru Dediu.
