Doar 4% din clientii societatii ENGIE Romania au beneficiat de plafonarea si compensarea pretului gazelor naturale
Bordul ENGIE Romania a emis saptamana trecuta un comunicat in care a subliniat faptul ca doar 50 % dintre clienti au avut pretul gazului natural mai mare sau egal cu pretul de referinta 0,125 lei/ kwh si doar 4% din clienti au beneficiat de plafonare si compensarea pretului gazelor naturale. Acelasi bord mentioneaza ca in baza legislatiei in vigoare, mai précis a OUG 3/2022, prin aplicarea ,, corecta si completa a masurilor de plafonare si compensare numarul, incepand cu 1 februarie numarul beneficiarilor va fi mult mai mare.
Interesant este faptul ca multi dintre cientii societatii nu au mai primit facturile pe ianuarie si februarie si nici mult trambitata recalculare a facturilor gresite. In plina criza a preturilor, Guvernul PNL-PSD refuza sa ia o decizie clara pentru solutionarea problemelor provocate de Guvernul Orban-Citu. Un lucru este cert, valoarea compensarilor oferite de stat poate fi considerata tot o bataie de joc, in conditiile in care la o factura lunara de 200 de lei s-au facturat 600 de lei, cu 400 de lei in plus iar valoarea compensarii este de 20 de lei. Practic, statul a furat 400 de lei la care a aplicat o compensare de doar 20. Ex-premierul Ludovic Orban, cel care a dat ordonanata de liberalizare a pietei de energie, a declarat in vizita de la Valcea…ca statul isi jefuieste cetatenii.Fostul premier a recunoscut ca roamanii sunt victimele unui jaf pus la cale chiar de Guvern.
“Astfel, pana in acest moment, peste 50% dinte clientii nostri care au avut pretul gazului natural mai mare sau egal cu pretul de referinta 0,125 lei/kwh si s- au incadrat in intervalele de consum lunare si totale, stablite de lege, au beneficiat de masurile de plafonare si compensare a pretului gazelor naturale. Asadar, daca in contract nu exista deja un prêt mai mic decat pretul plafonat si daca limitele de consum prevazute de lege au fost respectate, reducerile aferente plafonarii si compensarii s- au regasit cu sigurata pe facturile de gaze naturale emise. Dat fiind ca majoritatea clientilor nostri are deja un prêt final facturat mai mic decat cel prevazut pentru plafonare, aceasta masura a putut fi aplicata doar unui procent de 4% dintre clientii de gaze naturale existenti in portofoliul nostru. Pe facturile acestora se regaseste, ca si pana acum, cantitatea de energie inmultita cu pretul din contract si, suplimentar, pe o linie separate,si valoarea cu minus, care reprezinta reducerea aplicata.
Esre bine de stiut ca, incepand cu 1 februarie 2022, prin OUG 3/2022 au fost modificate limitele de consum si pretul plafonat pentru lunile februarie si martie. Astfel, numarul clientilor care vor putea beneficia de plafonarea pretului si compensarea facturilor de energie va creste. “, precizeaza conducerea ENGIE Romania.
Dana Nedescu
