24 June 2026

Sange pentru Ucraina, bani pentru americani….nimic pentru noi

0
ciuca-donare-sange

Sange pentru Ucraina si 2,5 % din PIB pentru ruginiturile ce urmeaza sa fie cumparate in 2023 de la Biden. In actuala conjunctura politica, premierul Nicolae Ciuca si presedintele Senatului Vasilica Citu, adica al doilea om in stat, au decis sa mareasca bugetul Apararii, pe anul viitor, de la 2% la 2,5 % din PIB…pentru investitii si cumpararea de echipament militar, respectiv armament de la principalul nostru distribuitor de fiare vechi….guvernul USA. Contractul a fost semnat.
Conteaza mai putin faptul ca romanii au inceput sa fie debransati de la lumina si gaze pentru neplata facturilor abuzive, cum la fel de putin conteaza ca multi fac foamea pentru plata lor. Guvernul lalaie problema reglementarii pretului la energie si gaze de doua luni si mai bine, timp in care furnizorii de energie au trecut la debransarea datornicilor desi Guvernul Ciuca a dat o ordonanta de urgenta care interzice aceast lucru.
Intre timp, romanii fac coada la punctele de recoltare sa doneze sange pentru victimele razboiului din Ucraina,in conditiile in care Ucraina are peste 40 de milioane de locuitori al caror sanga ar ajunge mai rapid in spitalele ucrainiene decat sangele donatorilor romani, dar gestul conteaza…atat pentru imaginea de sine, cat si pentru publiciatate. Asa completam zicala cu omul si pomul…Nu e om cine n- a sadit un pom….si n- a ajutat un ucrainean…
Campania “ Sange pentru Ucraina” a demarat chiar de 1 martie si se doreste a fi un gest umanitar pentru victimele din tara vecini, un gest maret care ridica un mare semn de intrebare: Cine apara victimele din Romania de deciziile inumane si ticaloase date de guvernul liberal si de presedintele Werner Iohannis, cine le scapa de furtul incrucisat la factura de curent, gaze, combustibil si alimente?! Sunt singure in calea nenorocirii, pentru ca ei nu pot fi vandabili ca imagine. Una este sa te zbati pentru niste nimeni din Ucraina, alta e sa te zbati pentru niste nimeni din Romania, si e de inteles. Ucraina e condusa de un erou de carton, Romania e condusa de un presedinte surogat, o sluga a puterilor straine.
Ucrainieni ne-au multumit asa cum stiu…ne-au furat cele 10 camioane care le tranzitau teritoriul, toate pline cu marfa, pentru ca le-au considerat “ prada de razboi” si basta. Soferii au fost retinuti patru zile, fara pasapoarte, fara posibilitatea de a obtine un ajutor de la Ambasada Romana. De frica, consulul a evitat sa le sustina cauza in fata ucrainienilor.

Avem totusi noroc, refugiatilor ucrainieni nu le place la noi, altfel am fi fost obligati sa suportam toate cheltuielile generate de cazarea lor.N am nimic cu empatia fata de cei fugiti din calea razboiului, dar n –ar strica sa avem macar un pic de empatie si fata de nefericitii nostri. Conform datelor oficiale, pe la frontiera cu Ucraina au intrat în Romania 9.660 cetăţeni ucraineni (scădere de 8,5%), iar pe la cea cu Republica Moldova au intrat 11.339 cetăţeni ucraineni (creştere de 5,4%). Pe sensul de ieşire din România au efectuat formalităţile 73.180 de persoane, dintre care 15.877 cetăţeni ucraineni (creştere de 15%). De la declanşarea acestei crize, până la 28 ferbuarie, ora 24.00, la nivel naţional, au intrat în România aproximativ 89.000 cetăţeni ucraineni şi au ieşit 50.000 cetăţeni ucraineni.
Este foarte interesant faptul ca Guvernul lui Iohannis a gasit bani si solutii pentru cazarea refugiatilor ucrainieni, dar nu si pentru cetatenii care i-au adus la guvernare.Vietile lor sunt tinute in stand by fara semen vizibile de iesirea din criza in care au fost aruncati. Poate ca ar trebui sa cerem cetatenie in Ucraina, poate asa vom deveni interesanti in ochii guvernului si mai ales ai presedintelui Romaniei, care nu mai pridideste cu mesajele de prietenie fata de poporul ucrainean. Poate asta e solutia, sa depopulam tara pentru a o repopula sub un alt steag.

Dana Nedescu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *