Cu ocazia hramului Manastirii Bistrița – Cetatenii din Costesti sunt rugati sa-si faca curat in ograda
Toma Pestereanu, primarul comunei Costesti, una din localitatile turistice din regiunea Horezu, face apel catre cetatenii comunei sa-si curete gradinile si terenurile pline de maracini. Primarul atrage atentia ca hramul Manastirii Bistrița se apropie si nu se face ca turistii sa-i surprinda cu gospodariile inundate de balarii:
“Fac inca o data apel catre cetatenii comunei,pentru imaginea lor si a comunei, sa-si curete gradinile si terenul din fata casei. Traseul asta, de la Bistrita la Manastirea Arnota trebuia sa fie traseu turistic.Ii rog pe oamenii care au gradini si nu sunt locuite, daca cosesc in gradina sa coseasca si- n fata caselor si a gradinilor, a terenurilor nefolosite. Primarul nu are obligatia sa le curete gradinile sau loturile de teren nelucrate, are doar rolul de a-i informa. E pacat, mergem spre Bistrița si avem tot felul de maracini si de ierburi necosite in gradini, chiar daca sunt nelocuite trebuie cosite. Daca tot ti-ai cosit iarba in gradina o poti face si n fata casei, sa –ti tai maracinii, sa arati ca esti gospodar, ca suntem zona turistica. Primaria nu are cu cine sa faca curatenie, maine ne ducem la balciul organizat de Sf Marie, sa facem curatenie, ca am decis sa-l facem, totusi, pe 15 august, pentru ca oamenii au nevoie si de un pic de destindere, dar trebuie sa cosim maracinii, sa -i primim pe oameni intr-un loc amenajat cat de cat. Trebuie sa inteleaga ca e vorba despre imaginea fiecarui cetatean in parte, nu a mea personala sau a Primariei.”
