Gheorghe Gangu- un primar smart intr-o tara blocata administrativ
Gheorghe Gangu, primarul comunei Bujoreni, face parte din categoria primarilor ,,altfel”, a primarilor care au inteles ca o localitate nu se poate alinia la nivelul europena de civilizatie cu practici invechite, depasite, ce tin secolul trecut. Edilul Bujoreniul a reusit sa faca o radiografiere perfecta a mentalitatii romanesti, a stilului de lucru folosit in majoritatrea administratiilor publice locale:
,,Noi romanii avem o problema doar a noastra, pentru ca in Europa nu le mai trebuie apa si canal, dar noi cerem treaba asta. Ar trebui sa vedem treaba asta si sa actionam in consecinta. Am fost singurul primar din Valcea care am prticipat la adunarea Asociatiei comunelor din Romania, sedinta organizata de esalonul doi, respectiv ministrii secretari de stat si sefii agentiilor, inclusiv din ministerul fondurilor europene, si am avut discutia aceasta. Daca noi romanii vorbim de Smart Village,de sate inteligente,de localitati inteligente, lucru care a pornit in toate comisiile de lucru in toate statele, din toate asociatiile intercomunitare din 2017. Daca intram pe ,,Smart village”, in CE, vedem ceea ce s-a facut ca bune practici in toate tarile. Si daca am fura ceva de acolo, ceva din localitatile incluse in Smar village, déjà am stii care sunt criteriile pentru obtinerea finantarii, pentru ca e foarte clar ca asta se cere, ca asta s-a gandit si s-a elaborat. Nu mai poti sa vii sa spui ca tu vrei finantare pentru sistem de irigatii, pentru ca pe majoritatea europenilor nu-I mai intereseza problemele pe care noi nu le-am facut la timpul lor si atunci astea trebuie sa vina pe finantari nationale.Daca noi ne-am fi dus strict pe ceea ce merge, pe sate inteligente, am fi mers pe ceea ce finanteaza ei si ne-am fi facut restul pe partea noastra, ca sa nu mai tragem de timp. In loc sa pornim mai devreme cu finantarile acestea de digitalizare, asteptam sa ne mai ciondanim poate mai scoatem ceva. Pierdem timp, pierdem bani, pentru ca nu ne vom mai incadra in termene. E foarte clar ca ne vor da bani bani farte putini pentru gaze, decat partea care intra pe varianta verde.la fel si in cazul drumurilor, daca ei vor drumuri smart atunci trebuie sa o facem pe varianta ceruta de ei. CE nu-ti mai finanteaza doar asfalt, iti finanteaza un drum inteligent si atunci tu trebuie sa oferi toate serviciile care tin de un drum intelligent, cu iluminat, internet,toata infrastructura necesara. Daca ei ne finanteaza doar autostrazile inteligente trebuie sa luam banii si sa le facem cum vor ei iar pe celelalte sa le facem pe banii nostri.Simplu.”
