24 June 2026

Deschiderea pârtiei Transalpina a atras în acest weekend sute de turiști, motiv pentru care prezența jandarmilor în zonă a fost mult decât necesară

0
Screenshot_20210131_145321

Astfel, pe parcursul întregului weekend, jandarmii montani din Voineasa și Brezoi au acționat pe Domeniul Schiabil Transalpina pentru asigurarea unui climat de siguranță, dar și pentru prevenirea și combaterea virusului SARS COV 2.

Jandarmii s-au asigurat că toată lumea prezentă poartă masca de protecție, păstrează pe cât posibil o distanță corespunzătoare unii față de ceilalalți și au oferit măști de protecție turiștilor care, din neglijență, au uitat să iși ia de acasă masca de protecție.

Turiștii au fost cooperanți și au ținut cont de recomandările jandarmilor, nefiind necesare aplicarea măsurilor contravenționale.

Pe această cale ținem să mulțumim tuturor turiștilor care au înțeles că prezența noastră în zonă nu a fost pentru a le strica distracția, ci pentru a-i face să conștientizeze ca sănătatea lor și a celor din jur este cea mai importantă.

Jandarmii montani vor continua cu astfel de acțiuni în fiecare zi pe pârtia de schi și în zona acesteia. De asemenea, dacă va aflați într-o situație dificilală, nu ezitați să le solicitați sprijinul!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *