25 June 2026

Orleștean depistat de jandarmi în timp ce comercializa pește din portbagajul autoturismului personal

0
Screenshot_20201212_185151

12 Decembrie 2020

Vineri 11 decembrie a.c., orele 16.00, echipajul de jandarmerie aflat în serviciu, a depistat într-o parcare din Cartierul Ostroveni, un bărbat din comuna Orelști care comercializa pește din portbagajul autovehiculului personal.

Întrebat de activitatea desfășurată și proveniența peștelui, bărbatul în vârstă de aproximativ 50 de ani, nu a putut să dea jandarmilor niciun răspuns, întrucât acesta nu deținea niciun document care să îi permită comercializarea acestuia.

În momentul depistării, asupra bărbatului s-a găsit cantitatea de 20 kg de peste din speciile caras, știucă și plătică. Întreaga cantitate de pește a fost ridicată în vederea confiscării și predată lucrătorilor din A.N.P.A. spre a fi distrusă. Pe numele bărbatului au fost întocmite actele de sesizare și predate poliției pentru continuarea cercetărilor.

Jandarmeria Vâlcea nu încurajează astfel de fapte și recomandă cetățenilor să anunțe imediat cea mai apropiată patrulă de jandarmerie daca sunt abordați de necunoscuți care le oferă spre vânzare astfel de produse.

INSPECTORATUL DE JANDARMI JUDEȚEAN V LCEA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *