Ceremonia de depunere a jurământului la Brezoi
Duminică au depus jurământul consilierii locali din orașul Brezoi și primarul Adrian Robert Schell. Dintre consilieri, Dumitru Eugen Dulcea, Gheorghe Dumitrescu, Gheorghe Lungu și Constantin Popescu sunt colegi cu mine în Partidul Social Democrat. Ne cunoaștem de mult și acționăm cât putem mai bine în folosul celor care trăiesc în oraș și pe Valea Lotrului, zonă cu un mare potențial turistic și economic, după cum știți. Am fost întotdeauna alături de Primăria Brezoi și m-am sfătuit deseori cu primarul Adrian Robert Schell și consilierii social democrați pentru câteva dintre inițiativele mele legislative în Parlamentul României. Una dintre ele, în principal, a fost inspirată de o asemenea discuție. Este vorba despre deblocarea decontărilor pentru lucrări publice executate de alte firme decât cele contractante. A existat un asemenea moment foarte greu pentru finanțele primăriilor și a trebuit să intervin cu un amendament la legea lucrărilor publice pentru fluidizarea decontărilor. Ne-am amintit de acel moment cu ocazia ceremoniei de depunere a jurământului la care am participat duminica aceasta. Cândva am fost implicat și în realizarea proiectului de modernizare a Casei de Cultură de aici. Este foarte plăcut să te revezi cu oamenii cu care ai lucrat punctual de-a lungul timpului și eu mă întorc cu mare plăcere la Brezoi. Deși nu s-a mai putut ține ediția anuală a festivalului internațional de blues (Open Air Blues Festival), localitatea păstrează proaspătă atmosfera acestui eveniment. Toată lumea așteaptă începutul verii viitoare și speră în condiții mai favorabile pentru a-i primi pe melomani și pe turiști.
