In data de 12 noiembrie am comemorat împlinirea a 690 de ani de la victorioasă luptă purtată de Basarab I
Se cunoaște faptul că de când sunt primar, din anul 2004, am depus toate eforturile ca certificarea luptei Posada 1330 să fie recunoscută acolo unde s-a produs, la Perișani…….În fiecare an am sărbătorit cum se cuvine acel important eveniment din istoria românilor……Din anul 2016 am introdus în sărbătoarea noastră locală și comemorarea eroilor căzuți pe câmpul de luptă din toamna anului 1916 în Primul Război Mondial……Chiar dacă suntem într-o perioadă cu multe restricții publice datorită pandemiei COVID 19, în data de 12 noiembrie am comemorat împlinirea a 690 de ani de la victorioasă luptă purtată de Basarab I alături de oștenii săi în perioada 9-12 noiembrie 1330 împotriva oastei maghiare conduse de Carol Robert de Anjou și 104 ani de la luptele purtate de armata română împotriva armatei germane din toamna anului 1916……S-au depus coroane din partea Instituției Prefectului Vâlcea, Partidului Național Liberal Filiala Vâlcea, Consiliul Local Perișani, Primăria Perișani, Parohia Perișani- Băiașu și Direcția Județeană de Cultură Vâlcea …..Dumnezeu să-i ierte pe toți cei care și-au dat viața pe meleagurile din Țara Loviștei pentru apărarea gliei noastre strămoșești!
Primar Perisani Sandu Ion
