“PELERINAJUL DE FLORII ” – organizat de Arhiepiscopia Râmnicului
Sâmbătă, 08 aprilie 2023, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopia Râmnicului a fost organizat “Pelerinajul de Florii”.
Pelerinajul a fost precedat de săvârșirea slujbei Vecerniei cu Litie la Biserica “Înălțarea_Domnului” – din cartierul Ostroveni.




După otpustul slujbei, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Varsanufie a sfinți ramurile de salcie și finic,


care au fost împărțite în semn de binecuvântare tuturor credincioșilor participanți la acest pelerinaj.
Pelerinajul a avut următorul traseu: Biserica “Înălțarea Domnului”, Ostroveni – Bulevardul Tineretului – Strada Luceafărului – Strada Dacia – Calea lui Traian – Catedrala Arhiepiscopală “Sfântul Nicoale”.







Pelerinajul de Florii amintește în mod deosebit de călătoria Mântuitorului Hristos împreună ucenicii Săi, din “Betania spre Ierusalim”, călătorie care culminează cu Intrarea Sa în Ierusalim, când este întâmpinat de tot poporul ca un adevărat Împărat, cu stâlpări (ramuri) de copaci înălțate triumfător, cu flori și cu cântări de laudă.
La pelerinaj au fost invitați să ia parte binecredincioșii creștini din întreaga Arhiepiscopie a Râmnicului, împreună cu toți preoții, diaconii, monahii și monahiile din această istorică eparhie. La acest perelinaj au fost prezente și autoritățile locale și centrale: Secretar de stat MAI, AdrianVOICAN, prefectul județului Vâlcea, Mihai OPREA, subprefectul Florina CĂLIN, primarul Municipiului Râmnicu Vâlcea, Mircia GUTAU, vicepreședintele CJ, Florin MARIN, viceprimarul municipiului Râmnicu Vâlcea, Virgil PIRVULESCU, senatorul PSD Bogdan MATEI, deputatii PSD, Eugen NEATA și Ovidiu POPA, primarul comunei Bujoreni, Gheorghe GÎNGU, prmarul comunei Vlădesti, Adrian COSAC, primarul comunei Stroesti, Toma CIOLACU și primarul comunei Tomsani, Andrei NICOLAE.
